Batık Tırnak Tedavi Yöntemleri

Batık Tırnak Tedavi Yöntemleri

Batık tırnak daha çok ayak tırnaklarında rastlanan kişiye çok acı veren bir tırnak problemidir. Batık tırnağın çeşitli oluşum nedenleri vardır.

Bunlar tırnak deformasyonu, tırnağın tırnak yatağından daha içeriye doğru sürekli kesilmesi, tırnakta oluşan mantar, yanlış ayakkabı seçimi, aşırı kilo, tırnağın üzerine basılması, bazı spor dalları, hamilelik gibi durumlar tırnak batmasına sebep olabilir.

Bu tip durumlarda özellikle hanımefendilerin ilk tercihi maalesef klasik pediküre koşmak oluyor. Geçici olarak acil durum ortadan kalksa da ileride daha ciddi hatta enfeksiyonlu bir durum söz konusu olabilir.

BATIK TIRNAK TEDAVI YONTEMLERI

3TO Tel Sistemi

Batık tırnak tedavileri en iyi ve en sağlıklı şekilde ayak bakım merkezlerinde yapılmaktadır. Dünyada yaygın ve kesin çözüm olarak kullanılan 3TO titanyum tel sistemi ile acı ve ağrı hissi oluşturmadan tırnağa uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tırnak yatağına baskı yapan tırnağı hafifçe yukarıya kaldıran ve baskıyı azaltarak kişinin o anda rahatlamasını sağlayan bu sistem tamamen steril ayni zamanda %95 oranında başarı sağlar. Batığa bağlı oluşan enfeksiyon anti bakteriyel ve antibiyotik içerikli pomadılar ile kısa zamanda tedavi edilebilir. Enfekte yoğun ise mutlaka bir doktora yönlendirilir. 

3TO tel sisteminin çalışma prensibi kısaca anlatalım:

3 parçadan oluşan telimiz, kıvrılmış olan tırnağın her iki tarafına takılır. Bunlar ana tellerimizdir. Takılan bu telleri birbirine yaklaştırmak ve kıvrılan tırnağın baskısını azaltmak için ana telleri gerdirmeye yarayan diğer telimiz de ara tel olarak adlandırılır.

Bu uygulama tırnak yarasının eski haline dönmesi ve tırnağın normal bir şekilde uzaması gerçekleşene kadar devam eder. Tırnak uzadıkça takılan tel de öne doğru gelir. Ortalama 30 ila 45 gun aralığında bu teller çıkarılarak tekrardan daha geriye takılır. Bu işlem sırasında ayni ana teller kullanılır. Değişen sadece ara teldir. Sebebi ise kesilmek zorunda olmasıdır

BS Bant Sistemi

Bu uygulama daha çok hafif batıklarda, zayıf veya küçük tırnaklarda uygulanan bir yöntemdir. Batık tırnakların tedavisinde kullanılan bir bant sistemidir. Düz olan bant batık tırnağın üzerine yatay olarak yapıştırılıyor, tırnağın batan kısımlarını yan kenarlardan yavaş yavaş kaldırıyor. Böylelikle tıpkı tel sistemindeki çalışma prensibiyle tedavi sureci başlar. Ortalama 15-21 gün aralığında etkili olur. Bu süreç sonunda bazen bant kendiliğinden çıkabilir. Aynı bant kıvrılma gücünü kaybettiği için tekrar kullanılmaz.

21 gün sonunda eski bant çıkartılır ve gerek görülmesi durumunda yenisi takılır.