Mantarlı Tırnak Bakımı

Mantarlı Tırnak Bakımı

Mantar, genellikle karanlık, nemli kapalı ve sıcak ortamlarda üreyen mikozalardır. Enfeksiyon yolu ile kolayca bulasan bu organizmalar genellikle vücudumuzun kapalı ve nemli olan yerlerinde daha sık görülmektedir.

Son derece inatçı olan bu bakterilerin tedavisi uzun zaman alabilir. Tedavinin erken başlaması her zaman büyük bir avantajdır. Kadın erkek hemen herkeste rastlanan mantar, çoğu zaman parmak aralarında, ayak tabanında ve tırnaklarda görülmektedir. Deride kaşıntı, kızarıklık, dökülme gibi belirtilerle ortaya çıkar. Tedavi edilmemesi durumunda vücudumuzun çeşitli yerlerinde yaralar oluşmasına ve daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

Tırnakta oluşan mantar(oniko mikoz)genellikle tırnağın alt kısmına yerleşir. Deriden tırnağa bulaşma olasılığı olduğu gibi, tırnağın aldığı darbeye bağlı olarak da oluşabilir. Hijyenik olmayan manikür-pedikür salonları, sauna, hamam, havuz, spor salonları gibi toplu kullanım alanları mantarın bulaşma riski yüksek yerlerdir. Alınacak bazı küçük önlemlerle bu risklerden uzak durmak mümkündür.

BAKIMI VE TEDAVISI

Mantarın tırnak üzerinde yayıldığı bölge frezelenerek temizlenir. Yeni çıkan tırnağın sağlıklı şekilde uzayabilmesi için bu bakim periyodik olarak yapılır. Alınacak bazı önlem ve uygulamalar iyileşme surecine ciddi katkılar sağlar. Medikal bakim dahi olsa mantarlı tırnağın iyileşme suresi tırnağın uzama hızına bağlı olarak değişir. Tırnağın kendini yenileme suresi yaklaşık olarak bir yılı bulabilir.